Kampaň na podporu lékárenské profese

Farmakognozie, Organická chemie, Farmaceutická chemie…pro většinu lidí španělská vesnice, pro studenty farmacie jedny z největších strašáků. Za splněním těchto předmětů a vlastně celých pěti let studia je mnoho probdělých nocí. Málokdo však tuší, čím vším si budoucí lékárníci musí projít, a jak moc je jejich diplom zasloužený.

Kdo je lékárník a co všechno musí znát?

Lékárníkem může být jen ten, kdo má vystudovaný obor Farmacie. Jde o pět let náročného studia zakončeného magisterským titulem. Tím to ale nekončí. Lékárníci mají ze zákona povinnost se vzdělávat celý život a udržovat si odborný přehled nejen v oblasti farmacie, ale i v oblasti legislativních změn.

Není to ale jen lékárník, kdo o pacienty v lékárně pečuje. Dalším nepostradatelným článkem lékáren je farmaceutický asistent, jehož studium také není procházka růžovým sadem. Tuto pozici může zastávat jen absolvent oboru Diplomovaný farmaceutický asistent, který se vyučuje na Vyšších odborných školách a je zakončen titulem DiS. (dříve Farmaceutický laborant na SŠ).

Ačkoliv se může zdát, že lékárníci a farmaceutičtí asistenti jsou tu jen od toho, aby pacientům vydávali či připravovali léčivé přípravky, není tomu tak. Lékárníci jsou opravdoví odborníci s hlubokými znalostmi o fungování metabolismu a mechanismech účinků léčivých látek. Kromě správného užívání léčivých přípravků jsou schopni pacientům radit v oblasti prevence a včasného rozpoznání onemocnění. Do budoucna je předpověď taková, že význam lékárníků jako odborných konzultantů bude čím dál více stoupat, protože role samoléčby pacientů poroste.

Co jsme se v Dr.Max rozhodli udělat?

Abychom rozšířili povědomí o tom, jak jedinečná a důležitá lékárenská profese je, rozhodli jsme se spustit kampaň, jejímž hlavním heslem je: „Být lékárník je věda“. Na této kampani jsme mj. spolupracovali i s Mezinárodní farmaceutickou federací.

Kampaň jsme odstartovali dnem 25. září, na který připadá Světový den lékárníků. V tištěných médiích jsme zveřejnili dopis našeho provozního ředitele PharmDr. Davida Mendla, ve kterém děkuje jak našim, tak i ostatním lékárníkům za jejich neocenitelný přínos.

Krátce nato jsme kampaň spustili i v Citylight vitrínách a dalších velkoformátových nosičích. Na zastávkách či u obchodních center větších měst tak můžete vidět vizuály s našimi lékárníky. Upozorňují třeba na to, že pacienti by si neměli z lékárny odnášet jen lék, ale i cenné poznatky o jeho správném užívání, aby tím posílili rychlou a účinnou léčbu.

Jak vy sami můžete podpořit lékárenskou profesi?

Pokud byste se sami rádi do kampaně zapojili, na tomto odkazu si ke své facebookové profilové fotografii přidejte odznak „Být lékárník je věda“ a podpořte tak nenahraditelnost všech lékárníků.