Jak funguje náš systém vzdělávání?
Jak jsme našim kolegům v lékárnách uzpůsobili systém vzdělávání, aby z něj mohli těžit maximum pro svou expediční praxi? Kdo systém vzdělávání připravuje a z čeho se skládá?
Základní informace v kostce
Vzdělávání realizujeme každý rok ve třech vzdělávacích cyklech. Jeden cyklus trvá tři měsíce a vždy ho tematicky propojuje jeden typ onemocnění.
Součástí každého cyklu je:
- E-learning
- Interní školení
- Akademie
- Odborná kampaň
- Publikace nových pacientských letáků
Kdo za tím stojí?
Na tvorbě obsahu jednotlivých vzdělávacích cyklů se podílejí přední odborníci z oblasti lékařství a farmacie. Není to jen prázdná fráze. V programu Akademií můžete zaznamenat samá zvučná jména. V posledních letech na nich přednášel například jeden z našich největších odborníků na lékové interakce PharmDr. Josef Suchopár nebo předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku MUDr. Eva Králíková, CsC.
Akademie ale nejsou jedinou oblastí, ve které spolupracujeme s externími odborníky. Pacientské letáky jsme v minulosti tvořili například s Českou internistickou společností nebo Českou společností pro aterosklerózu.
Celý tento systém zaštiťují naši lékárníci z oddělení odborného rozvoje pod vedením MUDr. Gabriela Pallaye.
Části vzdělávacího systému pod lupou
- V e-learningu se věnujeme příčinám onemocnění, jejich příznakům, možnostem intervence a preventivním opatřením. E-learning je ohodnocen body od ČLnK v rámci celoživotního vzdělávání lékárníků.
- V rámci interního školení přicházejí naši školitelé do lékáren a trénují své kolegy v expediční praxi – přímo v podmínkách každodenního běžného provozu v jejich domovských lékárnách.
- Akademie jsou určeny nejen pro naše zaměstnance, ale pro všechny lékárníky, farmaceutické asistenty, lékaře a zdravotní sestry všech zdravotnických zařízení. Situace okolo koronaviru nás donutila přesunout veškeré aktivity do online prostoru. Za běžných okolností Akademie probíhá třikrát do roka v Praze, Brně a Ostravě a nejčastěji na nich přednášejí lékaři specialisté a kliničtí farmaceuti. Jde o akce výsostně akademické – bez účasti jakýchkoli obchodních partnerů či produktových prezentací. I proto mají pravidelně vysoké bodové hodnocení ČLnK v rámci celoživotního vzdělávání. V současné době najdete přednášky formou videolearningů na webu akademie.drmax.cz.
- Situace kolem covid-19 a omezení sociálních kontaktů omezilo odborné kampaně. Za běžné situace vyplňujeme v lékárnách s pacienty anonymní dotazníky, díky kterým získáváme lepší přehled o jejich životním stylu a znalostech daného tématu. Díky nabytým informacím jim můžeme ušít odborné poradenství na míru. Počet odevzdaných dotazníků v posledních letech přesahoval 100 000 ročně a o výstupy z nich se dělíme s kolegy z lékáren i s odbornou veřejností. Byla by škoda si je nechávat jen pro sebe, když mohou pomoci všem odborníkům v oblasti farmacie. Po návratu do normálního fungování budeme s odbornými kampaněmi pokračovat.
Rozvíjíme i měkké dovednosti
Všichni víme, že práce lékárníků a farmaceutických asistentů není jen o odborných znalostech. Aby pacientům mohli poskytnout tu nejlepší péči, je zapotřebí se umět správně ptát a ještě lépe naslouchat. Proto organizujeme praktická školení, na kterých našim zaměstnancům pomáháme rozvíjet měkké dovednosti. Díky zpětné vazbě, kterou od zúčastněných kolegů dostáváme, školení neustále vylepšujeme a rozšiřujeme. Mezi stálá témata patří například:
- Jak efektivně komunikovat
- Jak lépe spolupracovat v týmu
- Jak zvládat konfliktní situace
- Vedení lidí pro vedoucí pozice
Vzdělávejte se s námi
Jak jste si mohli všimnout, v Maxovi vytváříme nespočet vzdělávacích příležitostí nejen pro naše zaměstnance, ale i pro širokou odbornou veřejnost. Aby vám žádná neunikla, pravidelně sledujte:
- Stránky Akademie, kde zveřejňujeme termíny, program a spouštíme registrace.
- Naše aktuality, kam přidáváme články, ve kterých představujeme výsledky odborných kampaní a nejdůležitější poznatky z Akademií.